Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dreams

Dreams

1990
×
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Ode To My Father

Ode To My Father

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
Edit this entry  
30
Ramadan Mabrouk Abou El Allamen Hamouda

Ramadan Mabrouk Abou El Allamen Hamouda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Yol

Yol

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★½
Edit this entry  
07
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry