• Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    this is the saddest movie i have ever seen

  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★★

    HAVE A NICE DAY.

    reminds me of the feeling i got when i first upped my dosage of sleeping pills—i’d get up in the middle of the night barely able to move, wading through the sick thickness of it all heavy and slow, swimming through a daze. maybe the most enduring portrayal of true love i’ve ever seen. to change, to abandon it all, to get everything you have stolen with no shoes to walk home, and still he picks…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★½

    sean baker is an american prophet

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★½

    SURELY YOU MUST KNOW IT WAS ALL FOR YOU!!!!!!

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

    “i like you.”
    i like you too.”
    “…really?”

    i have written and deleted two separate and quite long reviews for this already, but no matter how hard i try, i can’t bear to leave it with nothing said. there is both a profound honesty here and a constant questioning of it—frances’ letters, bill’s career that may or may not have happened, connection as love as meaning as money and time, nothing more. or is it?

    but above all, Finding Frances is about…

  • Lucky Three

    Lucky Three

    ★★★★★

    …be forever with my broken arms around you. <3

  • Funny Pages

    Funny Pages

    ★★★½

    kill your idols

  • The Joy of Life

    The Joy of Life

    ★★★★

    there’s something so distinct about weather in The Joy of Life. the way the air rises over chipped storefronts and hangs over the golden gate bridge like an omen. jenni olson brings three seemingly unrelated stories together like a homemade quilt that moves around the house for lifetimes, loved & worn & fading. i’m spending more time alone in my city than ever and i know what she means when she talks about longing. i’m not always happy in these streets but…

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    i watched this for the first time when i was about nine and it’s since become my absolute favourite movie. today i showed it to my little sister, who’s now nine, in my first apartment. time flies

  • Nope

    Nope

    ★★★★½

    WE DON’T DESERVE THE IMPOSSIBLE.

  • Think About This

    Think About This

    will be thinking about this for a long time actually

  • Jackass Number Two

    Jackass Number Two

    ★★★★★

    performance art at its finest