• The Tomorrow War

    ½

  • Tenet

  • Body Cam

    ★★

  • Narcissus and Goldmund

    ★★½

  • Berlin Alexanderplatz

    ★½

  • Onward

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Butenland

    ★★★★

  • Dreambuilders

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • The Hidden Life of Trees

    ★★

  • Bad Boys for Life

  • My Spy

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

  • 1917

    ★★★

  • Waterproof

    ★★★

  • Free Country

    ★★½

  • Charlie's Angels

  • Frozen II

    ★★★

  • Let It Snow

  • Der letzte Bulle

    ½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Countdown

  • 21 Bridges

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★½

  • Master Cheng

    ★★★

  • The Irishman

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ½

  • Just Mercy

    ★★★

  • Cunningham

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • The Informer

    ★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Haunt

  • A Voluntary Year

    ★★★½

  • 7500

    ★★

  • The Kitchen

  • Und wer nimmt den Hund?

    ★★½

  • Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★

  • Electric Girl

  • Crescendo

    ★★

  • Lara

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Anna

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Everything Always All the Time

    ★★★

  • A Portrait of the Movie Analyst as a young Man: Wolfgang M. Schmitt

    ★★★

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Away

    ★★★

  • Ma

    ★★★

  • Game of Thrones: The Last Watch

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Tommaso

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Whistlers

    ★★★

  • Little Joe

    ★★