Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Animal Crackers

Animal Crackers

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Mucho Mucho Amor

Mucho Mucho Amor

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry