• Planes, Trains and Automobiles

  • Eddie Murphy Raw

  • The Running Man

  • The Princess Bride

  • Dirty Dancing

  • The Lost Boys

  • Full Metal Jacket

  • Spaceballs

  • Predator

  • Evil Dead II

  • Raising Arizona

    ★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★½

  • Labyrinth

    ★★★★½

  • The Karate Kid Part II

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Big Trouble in Little China

  • Top Gun

  • Clue

  • Back to the Future

    ★★★½

  • The Goonies

  • The Breakfast Club

  • The Terminator

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Purple Rain

  • Revenge of the Nerds

  • The Karate Kid

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★★½

  • Sixteen Candles

  • Police Academy

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Children of the Corn

  • Footloose

  • Beverly Hills Cop

  • A Christmas Story

    ★★★½

  • National Lampoon's Vacation

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★

  • The Evil Dead

  • The Fox and the Hound

  • The Great Muppet Caper

    ★★★½

  • Caddyshack

  • Airplane!

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Animal House

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • The Exorcist

  • Robin Hood

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Graduate

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★