Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
tay

tay

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for tay
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • tay’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Den of Thieves

    Den of Thieves 2018

    ★★★ Watched by tay 14 May 2022

    got to the point where i only looked up to turn down the volume but its an action movie and i like action movies so :D

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★★ Watched by tay 12 May 2022

    prequel to the croods

  • Naked Singularity

    Naked Singularity 2021

    ★★★★ Watched by tay 02 May 2022

    i like the beat it was fun

  • The King's Man

    The King's Man 2021

    ★★★ Watched by tay 02 May 2022

    if taron egerton isnt there, im not there.

  • Dunkirk

    Dunkirk 2017

    ★★★★ Rewatched by tay 01 May 2022

    this movie does it for me everytimeee

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians 2018

    ★★★★ Watched by tay 30 Apr 2022

    be yourself bro

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★★★ Watched by tay 21 Apr 2022

    fighting tears in 3rd period rn

  • Annabelle

    Annabelle 2014

    ★★★ Watched by tay 16 Apr 2022

    genuinely scared me

  • Transformers: Revenge of the Fallen

    Transformers: Revenge of the Fallen 2009

    Watched by tay 13 Apr 2022

    not funny didnt laugh

  • Transformers

    Transformers 2007

    ★★★ Watched by tay 13 Apr 2022

    all that i could remember since watching this one when i was 6 was the “bros before hoes” scene. thanks dad!

  • Lights Out

    Lights Out 2016

    ★★★★ Watched by tay 13 Apr 2022

    i was scared the entire time bc im a scaredy cat

  • Train to Busan

    Train to Busan 2016

    ★★★★★ Watched by tay 02 Apr 2022

    thank u elise for putting me on.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14

Review Tags

24
  • favorites
  • with liz
  • ooo pretty camera work
  • this movie raised me
  • emotional
  • i can finally say i've watched it
  • at the cinema
  • music gods approve
  • with sis
  • nice poster tag
  • no thoughts head full
  • oh no i find comfort in it
  • willem!!
  • the title made me watch
  • with pete
  • i watched a show!
  • recommendation
  • short (not like pants)
  • sight for sore eyes
  • love/hate
  • foreign language (for me)
  • insider
  • vi en español
  • with mom
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro