Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Whina

Whina

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man with One Red Shoe

The Man with One Red Shoe

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ngati

Ngati

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oddball

Oddball

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
11
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interceptor

Interceptor

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wu Yen

Wu Yen

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Smash Palace

Smash Palace

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Triumph in the Skies

Triumph in the Skies

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Isoken

Isoken

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pandora

Pandora

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Umma

Umma

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parvaneh

Parvaneh

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manuel

Manuel

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry