• Scream

  • Don't Look Up

  • The Beatles: Get Back

  • The Tragedy of Macbeth

  • Malignant

  • Candyman

  • The Suicide Squad

  • Pig

  • Space Jam: A New Legacy

  • Fear Street: 1994

  • Bo Burnham: Inside

  • Spiral: From the Book of Saw

  • Bad Trip

  • Judas and the Black Messiah

  • Passing

  • The Sparks Brothers

  • The White Tiger

  • Pretend It's a City

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

  • The Haunting of Bly Manor

  • Mangrove

  • Lovers Rock

  • Another Round

  • Nomadland

  • Bill & Ted Face the Music

  • Slaxx

  • Da 5 Bloods

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Minari

  • Palm Springs

  • Promising Young Woman

  • Scare Me

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jay and Silent Bob Reboot

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • 3 from Hell

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

  • Blood Quantum

  • Waves

  • La Llorona

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Haunt

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Verotika

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Zombi Child

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Yes, God, Yes

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

  • Fyre

    ★★★½

  • Fyre Fraud

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • The Perfection

    ★★