Sort by

Tom has logged 166 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lava

Lava

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry