Tom has logged 33 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trucker

Trucker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry