Sort by

Tom has logged 235 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casque

Casque

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Faults

Faults

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Edit this entry