RSS feed for Tim
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2010

2010

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
High Life

High Life

2018
×
Read prior review Edit this entry  
06
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Edit this entry