Tim has logged 303 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
20
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Edit this entry