Sort by

tromber has logged 297 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
Edit this entry  
28
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy, Not Insane

Crazy, Not Insane

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★
Edit this entry  
11
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry