Sort by

Omar has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alive in Joburg

Alive in Joburg

2005
×
Edit this entry  
25
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Munyurangabo

Munyurangabo

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry