• Black Widow

    ★★★★

  • Loki

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • Mank

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Golden Arm

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★★½

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★

  • The New Mutants

    ★★

  • Tenet

    ★★

  • An American Pickle

    ★★★½

  • Psych 2: Lassie Come Home

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • My Salinger Year

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★½

  • Horse Girl

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Time

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Dolittle

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Steven Universe Future

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Jay and Silent Bob Reboot

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★★½

  • In the Tall Grass

    ★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

  • Wrinkles the Clown

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Collective

    ★★★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★