• Gremlins

    ★★

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • WarGames

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Valley Girl

    ★★★★

  • The Meaning of Life

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • The Last Unicorn

    ★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Rocky III

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • My Dinner with Andre

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★

  • Life of Brian

    ★★★

  • Rocky II

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • The Star Wars Holiday Special

    ½

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★

  • Up in Smoke

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Rocky

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Tiger & Crane Fists

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Sleeper

    ★★★★

  • American Graffiti

    ★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • Deliverance

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • The Endless Summer

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • House of Wax

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Melody Time

    ★★½

  • Fun and Fancy Free

    ★★½

  • Song of the South

    ★½