TCultureVulture has logged 553 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Owners

The Owners

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
27
Scooby-Doo! Shaggy's Showdown

Scooby-Doo! Shaggy's Showdown

2017
×
Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Edit this entry  
24
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eddy's World

Eddy's World

2020
×
Edit this entry  
20
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Duck and Cover

Duck and Cover

1952
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Is Bright

All Is Bright

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dean Martin Christmas Show

The Dean Martin Christmas Show

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Spectacular Starring the Radio City Rockettes - At Home Holiday Special

Christmas Spectacular Starring the Radio City Rockettes - At Home Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Carpenters: Christmas Memories

The Carpenters: Christmas Memories

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Below Zero

Below Zero

1930
×
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Icetastrophe

Christmas Icetastrophe

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Frank Herbert's Dune

Frank Herbert's Dune

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Tinkers

Toy Tinkers

1949
×
Read the review Edit this entry  
06
Merry Christmas, Mr. Bean

Merry Christmas, Mr. Bean

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robbie the Reindeer: Hooves of Fire

Robbie the Reindeer: Hooves of Fire

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amulet

Amulet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cupid

Cupid

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spirit Camp

Spirit Camp

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror House on Highway Five

Horror House on Highway Five

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Flesh & Blood

Flesh & Blood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry