TCultureVulture has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Xtreme

Xtreme

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Häxan

Häxan

1922
×
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirit Untamed

Spirit Untamed

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bug

Bug

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horses: The Story of Equus

Horses: The Story of Equus

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Donkey Punch

Donkey Punch

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Am All Girls

I Am All Girls

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Intentions

Dark Intentions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Scary House

The Scary House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breach

Breach

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman

The Woman

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elvis: That's the Way It Is

Elvis: That's the Way It Is

1970
×
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Shattered

Shattered

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sleepover

The Sleepover

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Copper Mountain

Copper Mountain

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Catchfire

Catchfire

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lionheart

Lionheart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry