Rachel has logged 512 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Tsunami

Johnny Tsunami

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cloud 9

Cloud 9

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry