Sort by

olivia has logged 198 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Reunion

A Christmas Reunion

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry