Sort by

olivia has logged 380 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Torvill & Dean

Torvill & Dean

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry