Tears_in_Rain has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
Asylum

Asylum

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Superstition

Superstition

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Creeps

The Creeps

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Thinner

Thinner

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blood Hook

Blood Hook

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Headless

Headless

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Storm Warning

Storm Warning

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry