Todd has logged 54 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Man Into Space

First Man Into Space

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Atomic Submarine

The Atomic Submarine

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder!

Murder!

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The D Train

The D Train

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aloha

Aloha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jug Face

Jug Face

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Haunter

Haunter

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
I Am Road Comic

I Am Road Comic

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry