RSS feed for Todd
  • Devil Doll

    Devil Doll

    ★★

    If you wanted to know Chucky's backstory....

  • Deranged

    Deranged

    ★★★★

    The Quiet Texas Chainsaw Massacre.

    and introducing Tom Savini

  • Demetrius and the Gladiators

    Demetrius and the Gladiators

    ★★★

    Every star goes to Caligula.

  • Deep Rising

    Deep Rising

    ★★★

    Plus one star for a SeaDoo chase inside the hallways of a flooding cruise ship. The logistics of that are mind boggling.

    "A" for effort on the digital effects in a time that they didn't hold up so well. And extra credit points for mixing media with Rob Bottin's practical stuff as well as miniature work.

    Minus two stars for a team of elite soldiers who don't know how to fire in controlled bursts, and for dreadful dialog.

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★★

    As usual logical narrative takes a backseat when Argento is at the wheel. And as usual, it doesn't matter because everything is so wonderful to look at.

  • The Wasp Woman

    The Wasp Woman

    ★★

    This may have been awesome if the Wasp Woman looked anything like the poster.

  • Deep Cover

    Deep Cover

    ★★★★

    Only rich people and poor people....

    And it hasn't gotten any better in 30 years.

  • Deathsport

    Deathsport

    ★★

    Not the best...

    minus a half star for a thoroughly annoying score.

  • Death Line

    Death Line

    ★★★½

    An extra star for a tete-a-tete between Donald Pleasence and Christopher Lee that I am am not entire convinced was shot with both in the room at the same time.

  • The Dead

    The Dead

    ★★★★

    I was thinking, "If I wanted to go to a dinner party, I would have GONE to a dinner party." And then I witnessed Angelica Huston standing on a staircase, listening to someone singing...and the world faded away.

    Takes a while to get there, but the last 20 minutes are everything.

  • The Dead Pool

    The Dead Pool

    ★★★

    I'm thoroughly offended by the stereotype of film geeks being homicidal killers. Enough already!!

  • Hospitals Don't Burn Down

    Hospitals Don't Burn Down

    ★★★★

    Almost as harrowing as the New Zealand Drunk Driving PSA. Those folk down under don't mince words.