Highest rated films

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Wanderers

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Feast

    ★★★★½

  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

    ★★★★½

  • Marvellous

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★★

  • The Little Matchgirl

    ★★★★★

  • Chow Hound

    ★★★★★

  • Rabbit Punch

    ★★★★★

  • A Gruesome Twosome

    ★★★★★

  • No Barking

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Hoop Dreams

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 278 Films watched
  • 23.2 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

The Lego Movie

Feb 12

Most Watched

Page Miss Glory

twice

Rookie Revue

twice

My Favorite Duck

twice

All a Bir-r-r-rd

twice

Captain America: The Winter Soldier

twice

Last Film

Lilo & Stitch

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Animation
171 films
Comedy
131 films
Drama
44 films
Family
37 films
Documentary
25 films
Romance
16 films
Sci Fi
15 films
Action
15 films
Crime
11 films
Music
10 films
USA
160 films
France
20 films
UK
16 films
Australia
7 films
Canada
4 films
Sweden
4 films
Germany
4 films
Italy
3 films
Denmark
3 films
Belgium
2 films
English
259 films
French
29 films
Spanish
4 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
Korean
3 films
German
3 films
Arabic
3 films
Japanese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 128 Added 12034

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Todd’s most liked review

All This and Rabbit Stew

★★★★

One of the infamous Censored Eleven.

It's difficult for me to read into this how is is explicitly racist. You could point to the character design, but once you begin to create a character of a specific race, then you fall into the trap of focusing on what kinds of…

More reviews

Todd’s most liked list

Warner Brothers Animation Shorts

List of Warner Brothers Looney Tunes and Merry Melodies

More lists

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Electrocuting an Elephant
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

bretón / ocho meses

Films Todd watched in 2014

  • Lilo & Stitch
  • The Thief of Bagdad
  • Blue Valentine
  • Imitation of Life
  • Himalaya
  • Scary Movie 2
  • Certified Copy
  • Iraq for Sale: The War Profiteers
  • Blue Ruin
  • Oculus
  • The Rover
  • In Bloom
  • Jimmy P.
  • Happy Christmas
  • Indie Game: The Movie
  • Altman
  • Stranger by the Lake
  • Jersey Boys
  • Snowpiercer
  • Lucy
  • This Filthy World
  • Manhunter
  • United 93
  • Bo Burnham: What.
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • Marvellous
  • Wanderers
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • Beneath
  • 22 Jump Street
  • Hercules
  • Feast
  • Rapture-Palooza
  • Odd Thomas
  • Big Ass Spider!
  • bretón / ocho meses
  • Strange Fruit
  • Verbatim
  • Marilyn Myller
  • Cruising Electric (1980)
  • Señorella and the Glass Huarache
  • A Gander at Mother Goose
  • Tweety and the Beanstalk
  • Tom Thumb in Trouble
  • The Turn-Tale Wolf
  • Red Riding Hoodwinked
  • Little Red Walking Hood
  • Little Red Rodent Hood
  • Holiday for Shoestrings
  • Goldimouse and the Three Cats
  • Foney Fables
  • The Bear's Tale
  • Paying the Piper
  • The Up-Standing Sitter
  • The Super Snooper
  • The Stupor Salesman
  • A Star Is Bored
  • Swallow the Leader
  • Porky's Poor Fish
  • Mouse and Garden
  • The Unexpected Pest
  • Cat Feud
  • Kiss Me Cat
  • Dough Ray Me-ow
  • The Sour Puss
  • A-Haunting We Will Go
  • The Wild Chase
  • Pancho's Hideaway
  • Nuts and Volts
  • A Message to Gracias
  • Chili Weather
  • Mexican Boarders
  • Cannery Woe
  • West of the Pesos
  • Here Today, Gone Tamale
  • Tortilla Flaps
  • Tabasco Road
  • Cat-Tails for Two
  • Porky and Daffy in the William Tell Overture
  • The Stupid Cupid
  • Porky's Poultry Plant
  • Porky the Fireman
  • Plane Daffy
  • Porky in the North Woods
  • Little Beau Porky
  • Rabbit Romeo
  • Rabbit Punch
  • No Barking
  • Draftee Daffy
  • A Gruesome Twosome
  • Philbert (Three's a Crowd)
  • An Egg Scramble
  • Norman Normal
  • Page Miss Glory
  • Martian Through Georgia
  • Much Ado About Nutting
  • Wild Wife
  • Goo Goo Goliath
  • Rocket-bye Baby
  • It's Hummer Time
  • The Oily American
  • Chow Hound
  • Lights Fantastic
  • Fresh Airedale
  • The Hole Idea
  • Bartholomew Versus the Wheel
  • Wild Wild World
  • Punch Trunk
  • Sleepy Time Possum
  • How Do I Know It's Sunday
  • Sittin' on a Backyard Fence
  • I Like Mountain Music
  • I Love a Parade
  • Buddy's Day Out
  • The Dish Ran Away with the Spoon
  • Bosko in Person
  • Ride Him, Bosko
  • Bosko's Picture Show
  • Mama's New Hat
  • Seal Skinners
  • The Captain's Christmas
  • A Day at the Beach
  • Poultry Pirates
  • Hop and Go
  • The Fighting 69½th
  • By Word of Mouse
  • Heir-Conditioned
  • Yankee Dood It
  • Hollywood Canine Canteen
  • Meet John Doughboy
  • The Weakly Reporter
  • Wacky Blackout
  • Rookie Revue
  • Rookie Revue
  • Raw! Raw! Rooster!
  • Crowing Pains
  • My Favorite Duck
  • A Ham in a Role
  • The Grey Hounded Hare
  • Now Hear This
  • Bear Feat
  • Cracked Ice
  • The Pied Piper of Guadalupe
  • Shuffle Off to Buffalo
  • I've Got to Sing a Torch Song
  • You're an Education
  • You Were Never Duckier
  • Hyde and Go Tweet
  • Birth of a Notion
  • Hook, Line and Stinker
  • Mississippi Hare
  • Gold Diggers of '49
  • My Favorite Duck
  • Page Miss Glory
  • Bosko's Soda Fountain
  • Ups 'n Downs
  • Puss n' Booty
  • Satan's Waitin'
  • Yodeling Yokels
  • Little Boy Boo
  • Dumb Patrol
  • Now That Summer Is Gone
  • Porky's Preview
  • A Million Ways to Die in the West
  • What Price Porky
  • All a Bir-r-r-rd
  • All a Bir-r-r-rd
  • A Cartoonist's Nightmare
  • The Tree's Knees
  • Confusions of a Nutzy Spy
  • Porky's Railroad
  • Clean Pastures
  • Life of an American Fireman
  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City
  • The Kiss
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • Traffic Crossing Leeds Bridge
  • Kino-pravda no. 19: A Movie-Camera Race Moscow – Arctic Ocean
  • The Chow Hound
  • Pay Day
  • Three Brothers
  • No Buddy Atoll
  • Gas
  • A Lecture on Camouflage
  • The Infantry Blues
  • Hot Spot
  • The Home Front
  • The Gold Brick
  • Gripes
  • Private Snafu Presents Seaman Tarfu in the Navy
  • Coming!! Snafu
  • Rumors
  • Censored
  • Private Snafu vs. Malaria Mike
  • Bosko's Holiday
  • Mutiny on the Bunny
  • Pagan Moon
  • The Daffy Doc
  • We're in the Money
  • Scrap Happy Daffy
  • The Wise Quacking Duck
  • Porky's Hare Hunt
  • Goofy Groceries
  • Detouring America

See all 278

World Map

Highly rated films Todd is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Winter Sleep
  • Memory of the Camps
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

Highly rated with Todd’s friends Patron

  • Boogie Nights
  • Psycho
  • Die Hard
  • It's Such a Beautiful Day
  • Blow Out
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Empire Strikes Back
  • Ghostbusters
  • Thief
  • The Wolf of Wall Street
  • Boyhood
  • Only Lovers Left Alive
  • The Babadook
  • Nightcrawler
  • Snowpiercer
  • Interstellar
  • The Grand Budapest Hotel
  • Inside Llewyn Davis
  • Blue Ruin
  • House
  • Her
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Sin City
  • Edge of Tomorrow
  • X-Men: Days of Future Past
  • John Wick
  • Cold in July
  • Guardians of the Galaxy
  • Frank
  • A Most Wanted Man
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Lego Movie
  • Gone Girl
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Obvious Child
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Raid 2
  • Enemy
  • Noah
  • Under the Skin
  • Godzilla
  • Rise of the Planet of the Apes
  • 22 Jump Street
  • Calvary
  • Jodorowsky's Dune
  • Life After Beth
  • The Counselor
  • Happy Christmas
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Muppets Most Wanted
  • The Purge: Anarchy
  • The Interview
  • Non-Stop
  • Lucy
  • Maleficent
  • Dumb and Dumber To
  • Neighbors
  • The Monuments Men
  • Sabotage
  • A Long Way Down

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more