Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Hamilton's America

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★½

  • Finding Dory

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 361 Films watched
  • 30.1 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Youth

Jan 1

Most Watched

Life of Brian

twice

Raising Arizona

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Dope

twice

Last Film

She-Wolf of London

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
135 films
Comedy
134 films
Horror
80 films
Thriller
67 films
Action
58 films
Adventure
55 films
Sci Fi
52 films
Romance
49 films
Fantasy
39 films
Crime
38 films
USA
265 films
UK
54 films
France
24 films
Germany
13 films
Italy
13 films
Canada
12 films
Japan
11 films
Australia
7 films
Spain
7 films
Ireland
5 films
English
325 films
German
26 films
Spanish
24 films
French
24 films
Italian
16 films
Japanese
14 films
Latin
7 films
Russian
7 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 131 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Todd’s most liked review

Ask Father

★★★½

The moral of the story: You should go for the girl who is willing to put down a pillow to soften your falls.

More reviews

Todd’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Ouija
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

King, Queen and Joker

Films Todd watched in 2016

  • She-Wolf of London
  • De Palma
  • In a Valley of Violence
  • The Invitation
  • Elvis & Nixon
  • Pay Day
  • Shoulder Arms
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Junkopia
  • The Last Man on the Moon
  • Glassland
  • In Heaven There Is No Beer?
  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking
  • Southbound
  • Ip Man 3
  • The Alphabet
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Bulldog Drummond Escapes
  • The Return of Bulldog Drummond
  • Antoine and Colette
  • A Day's Pleasure
  • April and the Extraordinary World
  • Phantom Boy
  • Werewolf of London
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Young Mr. Jazz
  • Bad Night for the Blues
  • Used Cars
  • What's Up, Doc?
  • One, Two, Three
  • A Dog's Life
  • Moana
  • La La Land
  • A Monster Calls
  • Trolls
  • Satanic Pandemonium
  • Cat Ballou
  • The Perverse Countess
  • Female Vampire
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Passengers
  • Lion
  • Ask Father
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Dark Water
  • Tenebre
  • A Real Friend
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Trouble Every Day
  • Nekromantik
  • Ouija
  • The Tooth Fairy
  • Exeter
  • Sinister 2
  • The Wailing
  • The Lazarus Effect
  • The Veil
  • Hush
  • Visions
  • Sully
  • The Awful Truth
  • The Train
  • The Big Picture
  • For Your Consideration
  • Best in Show
  • This Is Spinal Tap
  • Waiting for Guffman
  • A Mighty Wind
  • The Secret Life of Pets
  • Futureworld
  • Westworld
  • The Raid
  • Look Who's Back
  • Murder by Death
  • Sing Street
  • Arrival
  • The Sting
  • It's Such a Beautiful Day
  • Green Room
  • The Night Evelyn Came Out of the Grave
  • Black Christmas
  • Black Narcissus
  • The Conjuring 2
  • Swiss Army Man
  • The Nice Guys
  • Hamilton's America
  • The Neon Demon
  • Hell or High Water
  • Doctor Strange
  • I Walked with a Zombie
  • The Body Snatcher
  • Bringing Up Baby
  • Coonskin
  • Blow-Up
  • Blithe Spirit
  • Blackmail
  • The Asphalt Jungle
  • Face/Off
  • Logan's Run
  • Destry Rides Again
  • The Ghost of Frankenstein
  • House Party
  • The Dunwich Horror
  • Son of Frankenstein
  • Blue Rita
  • Blood for Irina
  • Black Candles
  • The Vampire's Coffin
  • Mascots
  • The Thin Man
  • Out of the Past
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Evils of the Night
  • Ghost Story
  • The Navigator
  • Trouble in Paradise
  • Brief Encounter
  • A Face in the Crowd
  • Targets
  • Sullivan's Travels
  • Café Society
  • The BFG
  • King, Queen and Joker
  • The Return of the Living Dead
  • Bear Story
  • Free State of Jones
  • The King of Comedy
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Kingsglaive: Final Fantasy XV
  • The Horse's Mouth
  • Entrails of a Virgin
  • The Innocents
  • Blood Father
  • I Am Not a Serial Killer
  • The Legend of Tarzan
  • The Brainiac
  • Hud
  • Kubo and the Two Strings
  • Sexual Parasite
  • Over-sexed Rugsuckers from Mars
  • Duck, You Sucker
  • Suicide Squad
  • Storks
  • Borrowed Time
  • Sausage Party
  • Star Trek Beyond
  • Bound for Glory
  • Captain Fantastic
  • Don't Think Twice
  • Allegiant
  • Pearl
  • The Puffy Chair
  • Traders
  • Independence Day: Resurgence
  • Carnal Knowledge
  • The Jungle Book
  • Team Thor
  • Kinky Boots
  • Inner Workings
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Holy Mountain
  • Piper
  • Finding Dory
  • Ghostbusters
  • The Snapper
  • 13 Assassins
  • Keanu
  • Jason and the Argonauts
  • The Hunger
  • Gigi
  • The Vampire of the Highway
  • Timbuktu
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Make-Out with Violence
  • Some Like It Hot
  • Rika: The Zombie Killer
  • 4 Horror Tales: Dark Forest
  • Equals
  • Criminal
  • Holy Flying Circus
  • Marauders
  • The Duel
  • Big Trouble in Little China
  • No Stranger Than Love
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Embrace of the Serpent
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Everybody Wants Some!!
  • Eye in the Sky
  • Life of Brian
  • Cell
  • Life of Brian
  • 10 Cloverfield Lane
  • Warcraft
  • Love and Death
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • What Our Fathers Did: A Nazi Legacy
  • Network
  • The Money Pit
  • 12 Angry Men
  • X-Men: Apocalypse
  • Alice Through the Looking Glass

See all 361

World Map

Highly rated films Todd is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Aquarius
  • HyperNormalisation

Highly rated with Todd’s friends Patron

  • The Thing
  • Manchester by the Sea
  • Taxi Driver
  • Suspiria
  • The Invitation
  • Sing Street
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Moonlight
  • Hell or High Water
  • Spotlight
  • Sully
  • The Handmaiden
  • Halloween
  • Arrival
  • Star Wars: The Force Awakens
  • X-Men: Days of Future Past
  • World of Tomorrow
  • The Lobster
  • Moana
  • Sicario
  • Captain America: Civil War
  • Kill Baby, Kill
  • Hail, Caesar!
  • Zootopia
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Big Short
  • Elle
  • Where to Invade Next
  • The Nice Guys
  • The Witch
  • Hunt for the Wilderpeople
  • 10 Cloverfield Lane
  • Allied
  • Green Room
  • Kubo and the Two Strings
  • Purple Rain
  • La La Land
  • The Shallows
  • Everybody Wants Some!!
  • Lifeforce
  • American Honey
  • Room
  • Midnight Special
  • Don't Breathe
  • The Neon Demon
  • Ghostbusters
  • Eddie the Eagle
  • The Hateful Eight
  • Star Trek Beyond
  • Anomalisa
  • The Conjuring 2
  • Swiss Army Man
  • Doctor Strange
  • Finding Dory
  • The Jungle Book
  • Triple 9
  • Jackie
  • The Edge of Seventeen
  • The Revenant
  • Keanu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more