Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • The Salesman

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★★

  • White Heat

    ★★★★★

  • Ninotchka

    ★★★★★

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

    ★★★★★

  • Dodsworth

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 360 Films watched
  • 30 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Jan 2

Most Watched

Eden Lake

twice

To Have and Have Not

twice

Last Film

J.S. Bach: Fantasia in G minor

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
126 films
Horror
89 films
Comedy
75 films
Thriller
65 films
Animation
62 films
Romance
44 films
Action
44 films
Documentary
30 films
Fantasy
28 films
Adventure
28 films
USA
238 films
UK
37 films
France
36 films
Canada
20 films
Italy
13 films
Germany
11 films
Japan
8 films
Australia
7 films
Belgium
7 films
Hungary
6 films
English
302 films
French
43 films
Italian
25 films
Spanish
24 films
German
15 films
Japanese
9 films
Arabic
7 films
Russian
6 films
Hungarian
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 140 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Todd’s most liked review

American Honey

★★★★

I haven't felt this agitated watching a film in a while. But not in a bad way. Or maybe in a bad way, but not because the film is bad. I was legitimately afraid for the well-being of our Star character.

The film opens and I'm worried about her and…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Ouija Experiment 2: Theatre of Death
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Cyan Eye

Films Todd watched in 2017

  • J.S. Bach: Fantasia in G minor
  • The Last Trick
  • Wonder Wheel
  • Wonderstruck
  • A Bucket of Blood
  • Vice Squad
  • Darkest Hour
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Deadgirl
  • Brain Damage
  • Downsizing
  • Retroactive
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • The Changeling
  • The Four Horsemen of the Apocalypse
  • The Cheat
  • Mudbound
  • A Ghost Story
  • The Big Sick
  • It Comes at Night
  • Atomic Blonde
  • Beauty and the Beast
  • Okja
  • John Wick: Chapter 2
  • Days of Heaven
  • Sounder
  • Queen Christina
  • Emanuelle and the Last Cannibals
  • Stormy Weather
  • Splendor in the Grass
  • Eden Lake
  • Eden Lake
  • Trick 'r Treat
  • Thor: Ragnarok
  • Cannibal Holocaust
  • V/H/S: Viral
  • Hell House LLC
  • 1990: The Bronx Warriors
  • The Butcher
  • The Whip and the Body
  • Martyrs
  • Friday the 13th
  • The Monster
  • Spider-Man: Homecoming
  • Ghost of Mae Nak
  • Graveyard Shift
  • Solo
  • Cooties
  • The Echo
  • Alena
  • Q
  • The Facility
  • Blood of the Beasts
  • The Ghost in the Invisible Bikini
  • The Leopard Man
  • The Bad Seed
  • Night of the Demons
  • The Green Slime
  • House of Wax
  • Blade Runner 2049
  • Blood from the Mummy's Tomb
  • Annabelle
  • The Masque of the Red Death
  • She Wolf
  • The House of the Devil
  • The Great Silence
  • The Postman Always Rings Twice
  • A Raisin in the Sun
  • The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?
  • The Jazz Singer
  • Space Thing
  • The Treasures of Satan
  • The King and I
  • Tickled
  • Mrs. Miniver
  • 42nd Street
  • Cabin in the Sky
  • Love Story
  • It
  • The Devil in a Convent
  • Satan Claus
  • The Virgin Sacrifice
  • Psych-Burn
  • The Monster
  • A Terrible Night
  • The Four Troublesome Heads
  • The Haunted Castle
  • The Haunted Castle
  • The Cook's Revenge
  • Jasper and the Haunted House
  • Abductees
  • The Infernal Cakewalk
  • Cyan Eye
  • Explosion of a Motor Car
  • Faust and Marguerite
  • The X-Ray Fiend
  • Now, Voyager
  • Sergeant York
  • Little Caesar
  • The Bewitched Inn
  • The Big Sleep
  • The Sentinel
  • A Man for All Seasons
  • The Defiant Ones
  • Wuthering Heights
  • She Done Him Wrong
  • Road to Morocco
  • Gunga Din
  • Camille
  • 8½
  • The Decline of Western Civilization
  • School for Postmen
  • The Pride of the Yankees
  • Goodbye, Mr. Chips
  • M
  • A Matter of Life and Death
  • The Miracle Man
  • By the Sun's Rays
  • Humongous
  • Beyond the Door
  • The Baby
  • Don't Torture a Duckling
  • Gilda
  • The Day of the Beast
  • Flash Point
  • Ong Bak: Muay Thai Warrior
  • The Raid 2
  • The Raid
  • Baby Driver
  • Gozu
  • To Have and Have Not
  • Aswang
  • Alucarda
  • Awakening of the Beast
  • Alien: Covenant
  • Assault! Jack the Ripper
  • Island of Lost Souls
  • Sons of the Desert
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne
  • Death Walks on High Heels
  • Suddenly in the Dark
  • Countess Dracula
  • Cemetery Man
  • The Abominable Dr. Phibes
  • A Cure for Wellness
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Dracula
  • Rings
  • The Mummy
  • Wonder Woman
  • Mutiny on the Bounty
  • Porgy and Bess
  • Stranger Than Paradise
  • The Black Room
  • The Belko Experiment
  • Smurfs: The Lost Village
  • Power Rangers
  • CHiPS
  • Ben-Hur
  • The Legend of Boggy Creek
  • Greetings Bait
  • The Lego Batman Movie
  • All Out for 'V'
  • The Dizzy Acrobat
  • The New Spirit
  • Tulips Shall Grow
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Holly Kane Experiment
  • Colossal
  • Juke Box Jamboree
  • Truant Officer Donald
  • Boogie Woogie Bugle Boy of Company
  • Educated Fish
  • Building a Building
  • Mickey's Orphans
  • Let's Pollute
  • Badgered
  • The Cathedral
  • The End
  • The Monk and the Fish
  • Small Talk
  • Get a Job
  • Every Child
  • The Bead Game
  • A Herb Alpert & the Tijuana Brass Double Feature
  • Here's Nudnik
  • Pianissimo
  • A Place in the Sun
  • Mister Magoo's Puddle Jumper
  • Good Will to Men
  • No Hunting
  • The Legend of Rockabye Point
  • Crazy Mixed Up Pup
  • When Magoo Flew
  • Tango
  • The Absent-Minded Waiter
  • Rooty Toot Toot
  • Christopher Crumpet
  • Ragtime Bear
  • Jerry's Cousin
  • Tea for Two Hundred
  • Wet Blanket Policy
  • Gypsy Life

See all 360

World Map

Highly rated films Todd is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands

Highly rated with Todd’s friends Patron

  • Terminator 2: Judgment Day
  • Twin Peaks
  • Carrie
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Lost City of Z
  • Jackie Brown
  • The Bride of Frankenstein
  • Silence
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • Blade Runner 2049
  • Arrival
  • 20th Century Women
  • Straw Dogs
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Good Time
  • Okja
  • Brawl in Cell Block 99
  • Pete's Dragon
  • Logan
  • The Florida Project
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Logan Lucky
  • Thor: Ragnarok
  • Colossal
  • War for the Planet of the Apes
  • John Wick: Chapter 2
  • The Shape of Water
  • Weiner
  • Wind River
  • Personal Shopper
  • Escape from New York
  • Loving
  • The Beguiled
  • Lion
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • Ingrid Goes West
  • Atomic Blonde
  • La La Land
  • Song to Song
  • Captain Fantastic
  • The Lego Batman Movie
  • The Disaster Artist
  • The Founder
  • Gerald's Game
  • American Made
  • It Comes at Night
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Allied
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Wonder Woman
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Moonlight
  • Spider-Man: Homecoming
  • Kong: Skull Island
  • Train to Busan
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • It

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more