Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • One Small Step

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Faces Places

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 374 Films watched
  • 31.2 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Historia Naturae (Suita)

Jan 1

Last Film

Green Book

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
159 films
Horror
101 films
Comedy
84 films
Thriller
59 films
Action
57 films
Adventure
49 films
Sci Fi
48 films
Crime
46 films
Animation
46 films
Fantasy
45 films
USA
251 films
UK
59 films
France
37 films
Italy
19 films
Germany
17 films
Japan
13 films
Canada
12 films
China
10 films
Spain
8 films
Australia
7 films
English
317 films
French
37 films
Italian
27 films
Spanish
26 films
German
23 films
Japanese
17 films
Russian
10 films
Chinese
8 films
Korean
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 158 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Todd’s most liked review

Avengers: Infinity War

★★★★

And so all of that has led to this. A superhero mash-up like that the world has never seen. And yet, this is less about all those people and their insignificant problems like relationships and being a kid and getting a new arm. This is all about a villain, and…

More reviews

Todd’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades Freed
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Carmilla

Films Todd watched in 2018

  • Green Book
  • The Calendar Girls
  • Ana & Bruno
  • Game Night
  • They Shall Not Grow Old
  • Weekends
  • One Small Step
  • Lost & Found
  • Late Afternoon
  • Grandpa Walrus
  • The Sisters Brothers
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Age of Sail
  • Bilby
  • Bird Karma
  • Mary Poppins Returns
  • Welcome to Marwen
  • Bohemian Rhapsody
  • The Wife
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Roma
  • First Reformed
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Whitney
  • Love After Love
  • Colette
  • Disobedience
  • 12 Strong
  • Love, Simon
  • Scotty and the Secret History of Hollywood
  • Solo: A Star Wars Story
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Dark Money
  • Sherlock Gnomes
  • Christopher Robin
  • Generation Wealth
  • RBG
  • Creed II
  • The Christmas Chronicles
  • Overlord
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bag Man
  • Ralph Breaks the Internet
  • Early Man
  • The Mummy
  • A Star Is Born
  • The Curse of Frankenstein
  • Arsenic and Old Lace
  • The Children Act
  • Kin
  • Fifty Shades Freed
  • Jane Fonda in Five Acts
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Peter Rabbit
  • The Other Side of the Wind
  • Leave No Trace
  • Three Identical Strangers
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Meg
  • BlacKkKlansman
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eighth Grade
  • Blindspotting
  • Paddington 2
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Inside
  • Them
  • The House by the Cemetery
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Funny Games
  • A Decade Under the Influence
  • Satan's Cheerleaders
  • Carmilla
  • Blue Monkey
  • Not Quite Hollywood
  • Terror Train
  • Quatermass II
  • Dolls
  • When a Stranger Calls
  • Bad Times at the El Royale
  • Def by Temptation
  • Sadie
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Handmaiden
  • Cut-Throats Nine
  • Don't Deliver Us from Evil
  • Let's Scare Jessica to Death
  • 47 Meters Down
  • Mr. Vampire
  • Onibaba
  • A Quiet Place
  • Escape from the Bronx
  • Private Life
  • Nightbreed
  • The Number 23
  • The Beyond
  • Black Belly of the Tarantula
  • First Man
  • The Mighty Peking Man
  • Pet Sematary
  • Sleepaway Camp
  • The Devil Rides Out
  • Village of the Damned
  • Withnail & I
  • Yojimbo
  • Mandy
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • The Double Life of Véronique
  • The Baron of Arizona
  • The Time Machine
  • Doctor Zhivago
  • Autumn Sonata
  • The Asphalt Jungle
  • Blazing Saddles
  • 10 Rillington Place
  • The Mended Lute
  • Rescued from an Eagle's Nest
  • The Runaway Horse
  • The Assassination of the Duke de Guise
  • Butterfly Dance
  • Great Expectations
  • Shanghai Express
  • The Abominable Snowman
  • Abbott and Costello Go to Mars
  • Miami Vice
  • A Serious Man
  • Jacob's Ladder
  • The Missing Gun
  • Mountain Patrol
  • Born in China
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Ghost Stories
  • Action Point
  • Upgrade
  • The Circus
  • Down a Dark Hall
  • Hereditary
  • The Thing from Another World
  • Multiple Maniacs
  • Female Trouble
  • Torch Song Trilogy
  • Hedwig and the Angry Inch
  • The In-Laws
  • The Great Race
  • The Long Good Friday
  • Train to Busan
  • The Steel Helmet
  • Downfall
  • The X from Outer Space
  • The Bad and the Beautiful
  • Fish Tank
  • Gimme Shelter
  • Odd Man Out
  • Swing Time
  • Anvil! The Story of Anvil
  • Archangel
  • Sherman's March
  • Sweet Sweetback's Baadasssss Song
  • Silver Lode
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer
  • The Harder They Come
  • Mondo Cane
  • The Man with the Golden Arm
  • Sherlock: Case of Evil
  • One-Eyed Jacks
  • Ms .45
  • The Great Muppet Caper
  • Kundun
  • Vampires vs. Zombies
  • The List of Adrian Messenger
  • Lust in the Dust
  • Fail Safe
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Johnny Guitar
  • The Bigamist
  • Louisiana Story
  • The Stranger
  • Judge Priest
  • Dagon
  • Network
  • Sorry to Bother You
  • Dead & Buried
  • Muppet Treasure Island
  • Broadcast News
  • Ant-Man and the Wasp
  • Attack the Gas Station!
  • Hot Rods to Hell
  • Treasure Planet
  • Dune
  • Forbidden Zone
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Below the Belt
  • Bedlam
  • The Gorgon
  • Airport
  • The Curse of the Cat People
  • Bigger Than Life
  • Sorcerer

See all 374

World Map

Highly rated films Todd is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway

Highly rated with Todd’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Halloween
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Blindspotting
  • First Reformed
  • Blade Runner 2049
  • The Rider
  • Widows
  • Suspiria
  • Paddington 2
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Phantom Thread
  • The Favourite
  • Predator
  • A Star Is Born
  • Mission: Impossible
  • The Addiction
  • Lady Bird
  • Leave No Trace
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Three Identical Strangers
  • A Fantastic Woman
  • The Insult
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Coco
  • Call Me by Your Name
  • Burning
  • The Shape of Water
  • The Sisters Brothers
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Private Life
  • First Man
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Spider-Man: Homecoming
  • BlacKkKlansman
  • You Were Never Really Here
  • Incredibles 2
  • Eighth Grade
  • A Prayer Before Dawn
  • Isle of Dogs
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Tully
  • Molly's Game
  • Skate Kitchen
  • Hearts Beat Loud
  • Roma
  • Hereditary
  • Searching
  • Good Time
  • The Breadwinner
  • Doctor Strange
  • Icarus
  • Candyman
  • A Quiet Place
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Post
  • Crazy Rich Asians
  • Black Panther
  • War for the Planet of the Apes

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more