Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Hair Love

    ★★★★★

  • For Sama

    ★★★★★

  • Central Station

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • Kitbull

    ★★★★★

  • Memorable

    ★★★★★

  • Danger: Diabolik

    ★★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★★★

  • Primal

    ★★★★★

  • Auntie Mame

    ★★★★★

  • Report

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 241 Films watched
  • 30.1 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Terra Formars

Jan 1

Last Film

Devil Doll

Aug 10

Genres, Countries & Languages

Drama
99 films
Comedy
58 films
Thriller
56 films
Horror
50 films
Action
45 films
Sci Fi
38 films
Crime
34 films
Romance
29 films
Adventure
23 films
Fantasy
20 films
USA
176 films
UK
28 films
France
16 films
Italy
12 films
Germany
7 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Australia
5 films
Japan
4 films
Hong Kong
3 films
English
208 films
Italian
20 films
French
20 films
Spanish
12 films
German
10 films
Japanese
5 films
Arabic
5 films
Portuguese
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 120 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Todd’s most liked review

Gold Diggers of 1933

★★★★½

An amazing bit of Berkeley design using the stage and camera together to create an experience that seldom had seen, along with Mervyn Le Roy injecting some drama and comedy with a thoroughly watchable cast.

The Forgotten Man is an odd choice to go out with, but the message between…

More reviews

Todd’s most liked list

2020 Oscar Nominations

Pared down from 2020 predictions.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Central Station
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

The Lighthouse
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Adventures of Biffle and Shooster

Films Todd watched in 2020

  • Devil Doll
  • Deranged
  • Demetrius and the Gladiators
  • Deep Rising
  • Deep Red
  • Deep Cover
  • The Wasp Woman
  • Deathsport
  • Death Line
  • The Dead
  • The Dead Pool
  • Hospitals Don't Burn Down
  • Dead End Drive-In
  • Report
  • Atman
  • Virtual Girl
  • The Day the Earth Caught Fire
  • The Day of the Dolphin
  • The Day Mars Invaded Earth
  • Dark of the Sun
  • Danger: Diabolik
  • The Damned
  • The Cyclops
  • Cutter's Way
  • The Curse of the Werewolf
  • Cross of Iron
  • 7 Men from Now
  • Critters 2
  • Creature from the Haunted Sea
  • College Confidential
  • The Cowboys
  • The Courtship of Eddie's Father
  • The Court Jester
  • Count Yorga, Vampire
  • Cold Turkey
  • The Counselor
  • The Cosmic Man
  • Cooley High
  • Conquest of Space
  • Confessions of an Opium Eater
  • Comanche Station
  • Colossus: The Forbin Project
  • The Colossus of Rhodes
  • Claudine
  • City of the Living Dead
  • A Chump at Oxford
  • Chuck Berry: Hail! Hail! Rock 'n' Roll
  • Chato's Land
  • Charley Varrick
  • The Champagne Murders
  • Chain Gang Women
  • Captive Wild Woman
  • Captains Courageous
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • Cape Fear
  • Candy Stripe Nurses
  • The Candy Snatchers
  • The Candidate
  • Calamity Jane
  • Bus Stop
  • Burying the Ex
  • Bury Me an Angel
  • Burnt Offerings
  • Burn!
  • Burial Ground
  • The Buddy Holly Story
  • Buck Privates
  • Billy Liar
  • Brute Force
  • The Bride and the Beast
  • Brewster McCloud
  • The Bravados
  • The Brass Bottle
  • The Boy Friend
  • Boss Nigger
  • The Born Losers
  • Dont Look Back
  • BMX Bandits
  • Blue Denim
  • Blue Collar
  • Bloody Mama
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Blood on Satan's Claw
  • Blood Bath
  • Blood and Roses
  • Bless the Beasts & Children
  • Blast of Silence
  • Blacula
  • The Black Swan
  • The Black Scorpion
  • The Black Room
  • Black Pit of Dr. M
  • Black Legion
  • Black Caesar
  • Convict 13
  • Teenage Caveman
  • Dragons Forever
  • Dirty Work
  • Birth
  • Screwed
  • The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings
  • Wheels on Meals
  • Billion Dollar Brain
  • Big Wednesday
  • The Big Clock
  • The Best of Everything
  • Bell, Book and Candle
  • The Beguiled
  • Beginning of the End
  • Taxi Driver
  • The Beast with Five Fingers
  • Battle of the Bulge
  • Barfly
  • The Nutty Professor
  • Primal
  • A Bay of Blood
  • The Ballad of Cable Hogue
  • Bad Timing
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Auntie Mame
  • The Atomic Kid
  • The Apple
  • Apache Woman
  • The Anniversary
  • The Americanization of Emily
  • An American Hippie in Israel
  • A-Haunting We Will Go
  • All Through the Night
  • Sh! The Octopus
  • All That Heaven Allows
  • The Kiss
  • Le Coucher de la Mariée
  • A Victorian Lady in Her Boudoir
  • All Night Long
  • Mutant War
  • The Alligator People
  • Battle Beyond the Sun
  • All Fall Down
  • At the Circus
  • Alex in Wonderland
  • At the Earth's Core
  • The Alamo
  • Agora
  • After the Fox
  • The Adventures of Biffle and Shooster
  • I Confess
  • Unfaithfully Yours
  • Foreign Correspondent
  • Mad Love
  • Dance, Girl, Dance
  • The Roaring Twenties
  • Act of Violence
  • 800 Bullets
  • 52 Pick-Up
  • 7 Faces of Dr. Lao
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • The 400 Blows
  • 13 Ghosts
  • Duel
  • The Big Sleep
  • The Sand Bath
  • Baden verboten
  • Silver Linings Playbook
  • 1941
  • Demonlover
  • The Invisible Man
  • Secret of the Incas
  • The Dam Busters
  • The Hunt
  • The Bridges at Toko-Ri
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Night Call Nurses
  • Sorceress
  • The Swinging Cheerleaders
  • Teenagers from Outer Space
  • Within Our Gates
  • The Terror
  • 24 Frames Per Second
  • Onward
  • Let's Kill Uncle
  • The Hurt Locker
  • Mansion of the Doomed
  • Johnny Cool
  • Knock 'em Dead
  • Invisible Ghost
  • Sonic the Hedgehog
  • Verotika
  • Theresa & Allison
  • Dance with a Stranger
  • Invasion U.S.A.
  • The Call of the Wild
  • Invasion of the Bee Girls
  • Invaders from Mars
  • The Goddess
  • Super Inframan
  • The Incredible Petrified World
  • I Bury the Living
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Lisa and the Devil
  • The House of Exorcism
  • Honeydripper
  • Gold Diggers of 1933
  • Corpus Christi
  • Ward 13

See all 241

World Map

Highly rated films Todd is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Aswang
  • Disclosure

Highly rated with Todd’s friends Patron

  • Parasite
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Knives Out
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Assistant
  • Hamilton
  • Little Women
  • The Lighthouse
  • The Vast of Night
  • 1917
  • Ford v Ferrari
  • Bad Education
  • Da 5 Bloods
  • The Platform
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Palm Springs
  • The Invisible Man
  • Onward
  • Ready or Not
  • Color Out of Space
  • The Gentlemen
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • WHAT DID JACK DO?
  • Jumanji: The Next Level
  • Greyhound
  • The King of Staten Island
  • Underwater
  • The Lovebirds
  • Lost Girls
  • Gemini Man
  • Horse Girl
  • Vivarium
  • Terminator: Dark Fate
  • Guns Akimbo
  • Bad Boys for Life
  • The Hunt
  • Bombshell
  • The Lodge
  • The Old Guard
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Extraction
  • Fantasy Island
  • Bloodshot

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more