Sort by

Teatterinlumoa has logged 457 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Grudge

The Grudge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
RKO 281

RKO 281

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euthanizer

Euthanizer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Where Once We Walked

Where Once We Walked

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ragged Life of Juice Leskinen

Ragged Life of Juice Leskinen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rabid

Rabid

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Five Minutes, Mr. Welles

Five Minutes, Mr. Welles

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Billie

Billie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Laughing Matters

Laughing Matters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Antichrist

The Antichrist

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lacemaker

The Lacemaker

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Isabelle Huppert: Personal Message

Isabelle Huppert: Personal Message

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wendy

Wendy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Being a Human Person

Being a Human Person

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Emil in Lonneberga

Emil in Lonneberga

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blue Elephant Part 2

The Blue Elephant Part 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Placido

Placido

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry