Sort by

Teatterinlumoa has logged 53 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Spring

There Will Be Spring

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Face/Off

Face/Off

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gorilla

The Gorilla

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
King of the Zombies

King of the Zombies

1941
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dolls

Dolls

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tunnel

The Tunnel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Games People Play

Games People Play

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mortal

Mortal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond The Visible - Hilma af Klint

Beyond The Visible - Hilma af Klint

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ben

Ben

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
Atom Age Vampire

Atom Age Vampire

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes and the Deadly Necklace

Sherlock Holmes and the Deadly Necklace

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Games People Play

Games People Play

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Welcome the Stranger

Welcome the Stranger

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Professor

The Professor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eat Locals

Eat Locals

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Witches, My Sisters

Witches, My Sisters

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Peel

Peel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Manhattan Night

Manhattan Night

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cabin 28

Cabin 28

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Z

Z

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scare Package

Scare Package

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry