Sort by

michelle has logged 82 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of God: Lost and Found

Children of God: Lost and Found

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Am... Yours: An Intimate Performance at Wynn Las Vegas

I Am... Yours: An Intimate Performance at Wynn Las Vegas

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ava's Possessions

Ava's Possessions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Good Ghouls Go Bad

When Good Ghouls Go Bad

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Collector

The Collector

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Desierto

Desierto

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What If

What If

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Things You Can Tell Just by Looking at Her

Things You Can Tell Just by Looking at Her

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kristy

Kristy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eungyo

Eungyo

2012
×
Read the review Edit this entry