Sort by

Morten has logged 157 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Betrayed

Betrayed

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fridtjof's Christmas

Fridtjof's Christmas

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Out

Out

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Steffen - arven etter Ivers

Steffen - arven etter Ivers

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twigson and the Sea Monster

Twigson and the Sea Monster

2020
×
★★
Read the review Edit this entry