Sort by

Matt has logged 257 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Young Indiana Jones: Demons of Deception

The Adventures of Young Indiana Jones: Demons of Deception

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Pure Land

My Pure Land

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annie

Annie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry