• The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    the hardest thing i've had to do is love myself
    but the easiest thing i've had to do is love this movie

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Somehow at a 4 1/2, I still think I'm this movie's biggest fan...

  • Searching

    Searching

    ★★★★

    The funniest part about watching this (that's not really saying much though cause it's a movie about a single dad's daughter gone missing) was watching it with my friend who guessed literally every plot-point bang on perfect.
    I had already seen it prior to today and she knew more than me!!!!
    Someone explain to me how she's so smart or how I'm so dumb...

  • Modern Times

    Modern Times

    ★★★★½

    My teacher assigned me to watch a movie based in the 20th century that I hadn't seen before. Granted there are many, many that I have yet to see, but I wasn't going to give up the opportunity to finally watch a Charlie Chaplin film.
    And many people say that actions speak louder than words... but I beg to differ because by the end of this I found myself holding up 4 pages of notes with the subtleties and nuances I noticed.
    Please do yourself a favour and experience some culture for once.

  • Kung Fu Panda 2

    Kung Fu Panda 2

    ★★★★½

    "your story may not have such a happy beginning, but that doesn't make you who you are. It is the rest of your story, who you choose to be..."

    This is my ultimate comfort movie. When I'm having a really rough time in my life I feel that this will always be able to be a purposeful path to learning more in those dark times.
    It's really the ultimate story about coping with pain, how you not only don't need…

  • Kung Fu Panda

    Kung Fu Panda

    ★★★½

    "one often meets his destiny on the road he takes to avoid it"

    Only reason I watched this is to watch the second one.
    But regardless it has some of the best 'By-Gone Gym' moments in any animated movie, and possible any movie in general. And for those of you who don't know; a 'By-Gone Gym' moment is a piece of advice or quote that conveys meaning anyone can take away from.
    And who better than to deliver that than Master Oogway.
    I seriously can't wait for the second one though...

  • Erin Brockovich

    Erin Brockovich

    ★★★½

    Dude, it's been a while since I've watched a movie for enjoyment. It feels kinda weird honestly.
    And yeah Erin Brockovich is a fun time. I didn't necessarily gel with one half of the split narrative as the other, but regardless, it has fantastic performances, writing, and direction. Where it falls short for me in terms of anything deeper than the surface level watch (themes metaphors, symbols etc.). Furthermore, this is a film I was captivated by in certain moments,…

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★

    Watched this for class to further understand the book and dude those first 25 minutes were as close to tripping on acid as I'll probably get.





    🟢...🟢...🟢......

  • Sergeant York

    Sergeant York

    ★★★½

    Had to watch this for class and went in with very high expectations...






    bamboozled myself for sure cause Adventures In Odyssey did it better.

  • Over the Garden Wall

    Over the Garden Wall

    ★★★★½

    Sorry, all! School just ain't slowing down anytime soon. Further meaning that I haven't been able to watch anything or really do anything that I would normally.
    However, I am working on The Social Network video essay per your request and it's going to be good, so hold tight.

    I'm going to keep this review pretty tame and short because of just how ambitious this piece of work is; in no way could I do it justice with my comprehension…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    "don't try to understand it. feel it"

    NAH fam I gotta understand it!
    Dude all I've been hearing is how this film is too complex for its own good, and how the character work sucks, and how bad the sound mixing is (although you are correct on that one). If I'm being honest it almost feels cool to dislike this. And I was in the same boat on the first watch but DUDE! I'm telling you now that a rewatch…

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    Watched it with my friend hoping he'd enjoy it, but was sorely disappointed when he just thought it was okay... it was heartbreaking ngl.
    But I seriously can't get over how ferocious and intimidating this film is. It is an unstoppable force that does no hold back until the film is finished, and even then it just puts you in a seat of awe for how amazing it is. I really hate to say it because I'm always of the…