• Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★

    This is everything I don't like about early 2000 movies so why would I go see the new one????

  • The Art of Racing in the Rain

    The Art of Racing in the Rain

    ★★½

    K it was this or Dora so cut me some slack for watching this

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    First of Kubrik for me... are all his films this hypnotizing?

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

    First introduction to Wes Anderson... This movie is so cussing good

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

    Honestly, I don't feel that this was really that necessary.

  • Greener Grass

    Greener Grass

    ★★★½

    ...ummmmm what?





    Oh but please take my words I typed

  • Locke

    Locke

    ★★★½

    a lot of "f***ings" in this movie... you really can use that word for anything

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★½

    I really want some milk after watching this

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    Jazzy

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    Leo be my dad...




    sorry I seriously don't know how to rate this

  • How to Train Your Dragon

    How to Train Your Dragon

    ★★★★½

    Mother father!
    This is one of my favourite animated films and is SO underrated. The way it tells the story is carefully thought out and has an incredibly nice pace to it all. The editing compliments this very well and shows us how Hiccup learns from both dragon training and Toothless throughout the film while at the same time developing deep and meaningful relationships between all the characters.
    The Animation is almost a decade old and uses some techniques that…

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★½

    Such a wonderful film! I'm not really a fan of true story movies (mostly because they're all the same) but this film plays around with its editing, cinematography, and story that it gives me a completely unique experience. But come on... we all know we love this movie because of Leo and Tom.