Teddy has written 87 reviews for films rated ★★★★★ .

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    Anyone who watches this and gives it a 'meh', is clearly just a fool.

    This is by far one of the most important films to ever have been made. Not only that, but it is also one of the most masterfully manifested masterpieces to ever have been crafted. Yes, 'masterpiece'. That isn't a very loose term I through around either.
    Until the day I die, this will be a film that will be able to symbolize the love, the grace,…

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    the hardest thing i've had to do is love myself
    but the easiest thing i've had to do is love this movie

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    Watched it with my friend hoping he'd enjoy it, but was sorely disappointed when he just thought it was okay... it was heartbreaking ngl.
    But I seriously can't get over how ferocious and intimidating this film is. It is an unstoppable force that does no hold back until the film is finished, and even then it just puts you in a seat of awe for how amazing it is. I really hate to say it because I'm always of the…

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★★

    This is one of the hardest movies I've ever had to watch but ended up being the most worth it thing in the end for how much I felt during this.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    "it's Ulysses"
    "it's... Ulysses?"
    "Ulysses"
    "that's it's name?"

    I'm going to refrain from going into my full thoughts about this because... come on. This is a film that hits in the exact right way at the exact right time. Coincidence? I think not.
    I still have to process what it means to me, cause no lie, that's a journey in itself. But the amount this film is going to change the way I look at things is just... indescribable.

  • Sherlock: The Reichenbach Fall

    Sherlock: The Reichenbach Fall

    ★★★★★

    The end of this put me through way too much emotionally.
    If you haven't watched Sherlock yet I really don't know what you're doing with your life...

  • The Usual Suspects

    The Usual Suspects

    ★★★★★

    "and like that... he's gone"

    Love ya Christopher McQuarrie!

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★★

    Bone-chilling. That is the purest form of the words that are able to encapsulate the raw persistent determination this film has. It does not stop and only finishes when it has accomplished its goal. And you really feel that.
    Coupled with a line explaining how the Zodiac longs after a great movie or book to be made about him one day in the near future makes this a horrific classic just over a decade of time passing.
    And that's due…

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    Watching this on a phone is one thing.
    Watching this one a TV with a great sound setup is another thing.
    But watching this in an IMAX theatre with a 10-minute sneak-peek of Tenet is just something out of this world.

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It just gets better every time.
    And this is finally my in-depth analysis of it:

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) is a film that explores our perception as an audience on the world we view from a lens of a critic. Whether or not you post your thoughts publicly you are a critic of sorts. Whether or not you voice your opinions to be heard about what you like and dislike, you are a critic due to you…

  • Six Seasons and A Movie - A Community Art Show

    Six Seasons and A Movie - A Community Art Show

    ★★★★★

    I just finished the last episode (besides Advanced Dungeons & Dragons because it's not on Netlfix) and yeah it's kinda the best thing ever. But that isn't to say it's without its flaws. Speaking truthfully it's probably the most flawed show I've stuck with and I still somehow love it more than anything else. Of course, the gas leak season 4 hinders your overall experience but there's no point in denying how brilliant it is at its peak. Season 6 does…

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★★

    AHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
    I'M SO CLOSE TO COMPREHENDING IT FULLY... SO CLOSE!!!!