Sort by

Ted has logged 30 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heaven Adores You

Heaven Adores You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kandahar

Kandahar

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Woman of No Importance

A Woman of No Importance

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Streamers

Streamers

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry