Sort by

Jacques has logged 560 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brothers

Brothers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Permanent Midnight

Permanent Midnight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duplex

Duplex

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Salt and Fire

Salt and Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry