Sort by

Jacques has logged 57 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry