• The Passenger

    The Passenger

    ★★★★

    SCAVENGER HUNT #66 MOVIE #9 WATCH A FILM WHERE THE MAIN CHARACTER TRAVELS TO A FOREIGN COUNTRY

    my quest to really love a jack nicholson movie continues, but I do like a lot of stuff here, the same way I *like* jim jarmusch’s Broken Flowers, two actually very similar movies about jaded men thrusting themselves into the unknown just for the sole possibility of finding meaning to their futile lives before it’s too late, tired of sitting passively and idly…

  • The Fountain

    The Fountain

    ★½

    ahhh one of those blissful occasions in hollywood where everybody was trying to make the next best high budget fantasy sci fi adventure movie after the unprecedented success of *checks date* the LOTR trilogy.  shame this barely even registers in my brain as an Actual Movie.  what the fuck, aronofsky?

    this is so abrupt for no reason.  abrupt is the perfect way to describe this movie because the way it starts and carries on embodies the word abrupt.  out of…

  • Crumb

    Crumb

    ★★★½

    all the guy wanted was a CRUMB of coochie

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★

    gets lost in the sauce far too many times especially towards the end but man......thermodynamic miracles and shit.  nothing ever really ends.  a testament to what life is worth living for. 

    episode 6 is a timeless masterpiece and so far and above everything that preceded and proceeded it.

  • Secrets & Lies

    Secrets & Lies

    ★★★★½

    SCAVENGER HUNT #66 MOVIE #21 WATCH A FILM WHICH INCLUDES AN AWKWARD FAMILY REUNION

    I know there’s many things you could say about this movie but id just like the point out that mike leigh’s direction is simply outstanding.  the way he lets the camera breathe into uncomfortable territory along with these ordinary yet complex characters and situations in an almost voyeuristic/prying approach leads to the heighted emotion and drama being much more piercing because he also never lets you…

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

    SCAVENGER HUNT #66 MOVIE #17 WATCH A FILM SCORED BY A RADIOHEAD MEMBER

    well well well.   wish this was somehow more fleshed out and had more to say about its subject matter but the lingering post-traumatic nonlinearity which the movie follows kept growing on me as it went along, revisiting every big or small moment of kevin’s childhood in a way which keeps torturing eva’s mind as if she was complicit in his heinous crimes herself.  as if she…

  • Alien

    Alien

    ★★★★

    trying to complete tasks and find the impostors on Among Us b like

  • Winter's Bone

    Winter's Bone

    ★★½

    SCAVENGER HUNT #66 MOVIE #5 WATCH A FILM THAT HAS SOMEBODY FROM TWIN PEAKS

    winters bone more like fuckin winters BORE.  am I right? ooowee this was certainly a movie that tried as much as possible to not be a movie.

  • Me Without You

    Me Without You

    ★★★

    very amateurish indie experience, but a positive one overall.  reminded me a bit of 2019’s Animals, showcasing the toxic friendships that can occur between people when you love them more than you can stand them, pushing each other to the limit until there’s nothing left.  knowing the right time to let go of somebody you’ve known your whole life.  dependency can be hell.  brutal stuff.  just wished it wasn’t paced so awkwardly.  

    morally reprehensible kyle maclachlan fucks here more than he does in showgirls.  please give michelle williams a happy role once in a while, I beg.

  • Gangs of New York

    Gangs of New York

    ★★★★

    SCAVENGER HUNT #66 MOVIE #14 WATCH A FILM ABOUT A WAR/BATTLE THAT TAKES PLACE BEFORE THE 20TH CENTURY

    SCORSESE RANKED

    pretty good and possibly pretty underrated? don’t get many of the flaws attributed to the film tbh.  directing is phenomenal in some scenes especially the one with the immigrants coming off the boat and being forced into a war straight away while the bodies come back beside them from that very same war.  cameron diaz is solid, and I find…

  • The Thing Called Love

    The Thing Called Love

    ★★★★½

    SCAVENGER HUNT #66 MOVIE #3 WATCH A FILM SET IN TENNESSEE 

    what a beautiful film, mr. bogdanovich.  it’s obviously just another take on the Nashville/A Star Is Born type story of pursuing that raggedy ass deceptive American Dream but on a micro level, and damn is it just as great to me.  not as grand or poignant as Nashville, but somewhat more incisive and resonant on a personal level.  being at the precipice of your dreams, surrounded by love and…

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★

    2019 RANKED

    they rly tried to make a *serious* charlie’s angels movieLMFAOOOOOOOOOHMANTHISSUCKSOOOOOOOOOOOOO
    that is whenever they’re not trying to crack jokes so mediocre that not even the MCU would touch them, and I don’t even MIND MCU humor.  and the plot is STILL a mess no matter how serious it tries to be.  shows how middling this was. 

    a movie that’s perhaps implicitly gayer than the 2000’s ones but also explicitly straighter than those at the same.  a movie simultaneously…