Joachim has logged 46 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Devilfish

Devilfish

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mutations

The Mutations

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Distant Thunder

A Distant Thunder

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Varan the Unbelievable

Varan the Unbelievable

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gamera

Gamera

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Reeds

The Reeds

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Reincarnation of Sex

The Reincarnation of Sex

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Female Yakuza Tale

Female Yakuza Tale

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws of Satan

Jaws of Satan

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien Terminator

Alien Terminator

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Surveillance

Surveillance

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
From Paris with Love

From Paris with Love

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Delinquent Girl Boss: Blossoming Night Dreams

Delinquent Girl Boss: Blossoming Night Dreams

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spawn of the Slithis

Spawn of the Slithis

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Almost Human

Almost Human

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Altered Species

Altered Species

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Hidden 3D

Hidden 3D

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Girl Boss Revenge: Sukeban

Girl Boss Revenge: Sukeban

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Race with the Devil

Race with the Devil

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Criminal Woman: Killing Melody

Criminal Woman: Killing Melody

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gappa, the Triphibian Monster

Gappa, the Triphibian Monster

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Guyver

The Guyver

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry