Sort by

Teresa has logged 283 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
Edit this entry  
23
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Saturation

Saturation

2017
×
Edit this entry  
21
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
12
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
10
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
Edit this entry  
08
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Was a Teenage Girl

I Was a Teenage Girl

2014
×
Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
06
Thérèse

Thérèse

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Agata's Friends

Agata's Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Battle

Battle

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Witchboard

Witchboard

1986
×
Edit this entry  
25
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
Edit this entry  
25
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
23
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
21
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
Edit this entry  
18
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blame

Blame

2017
×
★★
Edit this entry  
06
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry