Sort by

doğa has logged 157 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
North & South

North & South

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Innocence

Innocence

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Work It

Work It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry