Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
13
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Attica

Attica

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rockers

Rockers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ali in Wonderland

Ali in Wonderland

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blue

Blue

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★½
Edit this entry  
19
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cousin Jules

Cousin Jules

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Edit this entry  
14
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Warsaw Bridge

Warsaw Bridge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Noise

Noise

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Games of Angels

The Games of Angels

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cats in Park Avenue

Cats in Park Avenue

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry