Voice Of The Turtle has logged 240 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Forces

Forces

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man on the Roof

Man on the Roof

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Boyfriends of Christmas Past

Boyfriends of Christmas Past

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Check Inn to Christmas

Check Inn to Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
23
The Christmas Yule Blog

The Christmas Yule Blog

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stolen Death

Stolen Death

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry