Voice Of The Turtle has logged 22 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lifeline

Lifeline

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Senza mostra

Senza mostra

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry