Sort by

Charlie has logged 173 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tau

Tau

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Howling

The Howling

1981
×
Read the review Edit this entry  
17
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wilde

Wilde

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Edit this entry  
09
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★½
Edit this entry  
08
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry