Sort by

Tess has logged 828 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dachau: Death Camp

Dachau: Death Camp

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
A Short History of the Moors

A Short History of the Moors

×
★★★
Edit this entry  
29
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★
Edit this entry  
29
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Edit this entry  
29
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★
Edit this entry  
28
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★
Edit this entry  
28
The Giant

The Giant

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Capturing the Killer Nurse

Capturing the Killer Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Battle of Chernobyl

The Battle of Chernobyl

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Manor

The Manor

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Underground

Underground

1928
×
★★★
Edit this entry  
23
One of the Missing

One of the Missing

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
How to Die in Oregon

How to Die in Oregon

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★
Edit this entry  
22
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★
Edit this entry  
22
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★½
Edit this entry  
21
The Garden of Sinners: Paradox Spiral

The Garden of Sinners: Paradox Spiral

2008
×
Edit this entry  
21
The Monkey King: Havoc in Heaven

The Monkey King: Havoc in Heaven

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Güeros

Güeros

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Troll

Troll

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cursed

The Cursed

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★½
Edit this entry  
19
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★
Edit this entry  
18
The Volcano: Rescue from Whakaari

The Volcano: Rescue from Whakaari

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
The English

The English

2022
×
★★
Edit this entry  
18
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Death

Dr. Death

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
News from Home

News from Home

1976
×
½
Edit this entry  
15
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★
Edit this entry  
14
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Godzilla vs. Gigan Rex

Godzilla vs. Gigan Rex

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Fesu Gojira 3: Gaigan Raishū

Fesu Gojira 3: Gaigan Raishū

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Fesu Gojira 3: Gaigan Raishū

Fesu Gojira 3: Gaigan Raishū

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Godzilla Appears at Godzilla Fest

Godzilla Appears at Godzilla Fest

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Edit this entry